R-78B5.0-1.5
DigiKey Part Number
945-1054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78B5.0-1.5
Description
DC DC CONVERTER 5V 8W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 5V 1.5A 6.5V - 18V Input
EDA/CAD Models
R-78B5.0-1.5 Models
Category
Current - Output (Max)
1.5A
Mfr
Power (Watts)
8 W
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
94%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
6.5V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)