EEH-ZA1V221P
DigiKey Part Number
P124953TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124953CT-ND - Cut Tape (CT)
P124953DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZA1V221P
Description
CAP ALUMHYB 220UF 20% 35V SMD
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEH-ZA1V221P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C