GYB1V221MCW1GS
DigiKey Part Number
GYB1V221MCW1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYB1V221MCW1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYB1V221MCW1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYB1V221MCW1GS
Description
CAP ALUMHYB 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C