EEE-HA2A470UP
DigiKey Part Number
P19730TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19730CT-ND - Cut Tape (CT)
P19730DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HA2A470UP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HA2A470UP Models
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
110.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C