EMVE101ARA470MKE0S
DigiKey Part Number
565-2277-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-2277-1-ND - Cut Tape (CT)
565-2277-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVE101ARA470MKE0S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVE101ARA470MKE0S Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C