EEE-HA1H470AP
DigiKey Part Number
PCE4675TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4675CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4675DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HA1H470AP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HA1H470AP Models
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C