972-015-01SR061 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 556
Datasheet
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 139
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 96
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 306
Encitech Connectors AB
In Stock: 938
TE Connectivity AMP Connectors
Encitech Connectors AB
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 841
Assmann WSW Components
Assmann WSW Components
In Stock: 71
15 Position Hinged Backshell Connector Red 180° Unshielded
972-015-01SR061
DigiKey Part Number
972-15SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
972-015-01SR061
Description
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG RED
Detailed Description
EDA/CAD Models
972-015-01SR061 Models
Number of Positions
15
Compatible Shell Size
A
Color
Red
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos