ACOV-SUB-15NB13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 1,345
Datasheet
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 71
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 306
Encitech Connectors AB
In Stock: 938
TE Connectivity AMP Connectors
Encitech Connectors AB
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 836
NorComp Inc.
In Stock: 556
NorComp Inc.
In Stock: 139
15 Position Hinged Backshell Connector Gray 180° Unshielded
ACOV-SUB-15NB13
DigiKey Part Number
AE11439-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-15NB13
Description
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-15NB13 Models
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Polyamide (PA), Nylon
Accessory Type
Hinged Backshell
Hardware
Cable Clamp
Number of Positions
15
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
A
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos