UVK1J680MPD1TD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1,910
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 864
Panasonic Industry
Würth Elektronik
In Stock: 710
68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK1J680MPD1TD
DigiKey Part Number
493-12592-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12592-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK1J680MPD1TD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK1J680MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
220 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
440 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C