UVK1J680MPD1TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UVK1J680MPD1TD |
Description | CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UVK1J680MPD1TD Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 440 mA @ 10 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |