UPS0J472MHD1TN
DigiKey Part Number
493-5349-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5349-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS0J472MHD1TN
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPS0J472MHD1TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.653 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C