UPW1A472MHD1TN
DigiKey Part Number
493-12295-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12295-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1A472MHD1TN
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1A472MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.172 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.555 A @ 10 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C