UPM1A471MPD
DigiKey Part Number
493-15701-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1A471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1A471MPD Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
475 mA @ 120 Hz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C