UPJ1A471MPD
DigiKey Part Number
493-15609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1A471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1A471MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
475 mA @ 120 Hz
Impedance
190 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C