UKA1A471MPD
DigiKey Part Number
493-16818-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKA1A471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UKA1A471MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
420 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C