UPA1A471MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,983
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,780
Datasheet
Direct
TDK
Upgrade
TDK
Upgrade
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
In Stock: 237
Surge
Surge
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPA1A471MPD
DigiKey Part Number
UPA1A471MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1A471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPA1A471MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
472.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
90 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C