RFS1A100MCN1GB
DigiKey Part Number
493-3682-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3682-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3682-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFS1A100MCN1GB
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 220mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RFS1A100MCN1GB Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm