10SVPS10M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10SVPS10M |
Description | CAP ALUM POLY 10UF 20% 10V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 220mOhm 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10SVPS10M Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer Panasonic Industry | Applications General Purpose |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 35 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 700 mA @ 100 kHz |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Capacitance 10 µF | Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 10 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
ESR (Equivalent Series Resistance) 220mOhm | Base Product Number |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C |