SMBJ24E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 14,930
Datasheet
YAGEO
YAGEO
In Stock: 980
43V Clamp 14A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ24E3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ24E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ24E3/TR13
Description
TVS DIODE 24VWM 43VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
43V