UFM14PL-TP
DigiKey Part Number
UFM14PL-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
UFM14PL-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
UFM14PL-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFM14PL-TP
Description
DIODE STANDARD 400V 1A SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Surface Mount SOD-123FL
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
SOD-123FL
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)