MCG35N04HE3-TP
DigiKey Part Number
353-MCG35N04HE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCG35N04HE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCG35N04HE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCG35N04HE3-TP
Description
N-CHANNEL MOSFET, DFN3333
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 35A (Tc) 40W (Tj) Surface Mount DFN3333
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
40W (Tj)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
DFN3333
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA