BZX584B3V3-TP
DigiKey Part Number
BZX584B3V3-TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584B3V3-TP
Description
DIODE ZENER 3.3V 150MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 150 mW ±2.12% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2.12%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
150 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms