BZT52C12T-TP
DigiKey Part Number
BZT52C12T-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C12T-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C12T-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C12T-TP
Description
DIODE ZENER 12V 200MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms