BZT52C12SHE3-TP
DigiKey Part Number
353-BZT52C12SHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-BZT52C12SHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-BZT52C12SHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C12SHE3-TP
Description
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V