BZT52B20-TP
DigiKey Part Number
353-BZT52B20-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-BZT52B20-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-BZT52B20-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B20-TP
Description
DIODE ZENER 20V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms