2EZ12D5-TP
DigiKey Part Number
2EZ12D5-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
2EZ12D5-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2EZ12D5-TP
Description
DIODE ZENER 12V 2W DO41
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 2 W ±5% Through Hole DO-41
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 9.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-41
Power - Max
2 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
4.5 Ohms