V07E30PL2T5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
47 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
V07E30PL2T5
DigiKey Part Number
18-V07E30PL2T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V07E30PL2T5
Description
VARISTOR 47V 1KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
7J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1350 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V