TMOV14RP300M
DigiKey Part Number
F4019-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP300M
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm 3-Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Energy
125J
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Package / Case
Disc 14mm 3-Lead