MOVTP14V300T
DigiKey Part Number
283-MOVTP14V300T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVTP14V300T
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm 3-Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
192J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum AC Volts
300 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm 3-Lead
Varistor Voltage (Typ)
470 V