HE721A1200
DigiKey Part Number
HE102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE721A1200
Description
RELAY REED SPST 500MA 12V
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
12 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
1 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
1 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
1 kOhms
Switching Voltage
200VDC - Max