8L01-12-001
DigiKey Part Number
306-1023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8L01-12-001
Description
RELAY REED SPST 500MA 12V
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
24 mA
Manufacturer
Coto Technology
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Discontinued at DigiKey
Must Release Voltage
1 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
0.5 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
0.5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
500 Ohms
Switching Voltage
200VAC, 200VDC - Max