1.5SMB43CA
DigiKey Part Number
18-1.5SMB43CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1.5SMB43CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-1.5SMB43CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMB43CA
Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3V DO214AA
Detailed Description
59.3V Clamp 25.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.3V