1.5SMB36CA
DigiKey Part Number
18-1.5SMB36CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1.5SMB36CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-1.5SMB36CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMB36CA
Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49.9V Clamp 30.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
34.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49.9V