1.5KE47CA
DigiKey Part Number
1.5KE47CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE47CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE47CA
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.8V Clamp 23.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE47CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40.2V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.8V