1.5KE39CA
DigiKey Part Number
1.5KE39CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE39CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE39CA
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.9V Clamp 28.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.9V