PAG.M0.9NL.AC65N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
PAG.M0.9NL.AC65N
DigiKey Part Number
PAG.M0.9NL.AC65N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAG.M0.9NL.AC65N
Description
CONN PLUG MALE 9P GOLD SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PAG.M0.9NL.AC65N Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
9
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size - Insert
M09
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C