FGG.2K.304.CLAC45Z
DigiKey Part Number
FGG.2K.304.CLAC45Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2K.304.CLAC45Z
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2K.304.CLAC45Z Models
Ingress Protection
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
15A
Shell Size - Insert
304
Cable Opening
0.161" ~ 0.177" (4.10mm ~ 4.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C