CAB.M16.GLA.C52G
DigiKey Part Number
1124-1210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB.M16.GLA.C52G
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
CAB.M16.GLA.C52G Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
6A
Shell Size - Insert
M16
Cable Opening
0.126" ~ 0.205" (3.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C