TCSOPS0K476M8R-ZF9 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TCSOPS0K476M8R-ZF9 |
Description | CAP TANT POLY 47UF 8V 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 99 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 8 V 0805 (2012 Metric) 150mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
Category | Type Molded |
Manufacturer KYOCERA AVX | ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100kHz |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Capacitance 47 µF | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm) |
Voltage - Rated 8 V | Features General Purpose |