100B100JP500XT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1,634
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1,084
Datasheet
In Stock: 96
10 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor P90 1111 (2828 Metric)
100B100JP500XT
DigiKey Part Number
100B100JP500XT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100B100JP500XT
Description
CAP CER 10PF 500V P90 1111
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
100B100JP500XT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.102" (2.59mm)