C44UOGT6110A7TK
DigiKey Part Number
399-C44UOGT6110A7TK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44UOGT6110A7TK
Description
CAP POLYPROP FILM CAN
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44UOGT6110A7TK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Box
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.835" (72.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
General Purpose
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6 mOhms