ALS31G682NP350
DigiKey Part Number
399-ALS31G682NP350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS31G682NP350
Description
CAP ALUM SCREW TERM 85C
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 mF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS31G682NP350 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
19.3 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
26 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
23mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C