Image for E36F401CDC682MEE3U is not available
E36F401CDC682MEE3U
DigiKey Part Number
565-E36F401CDC682MEE3U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36F401CDC682MEE3U
Description
CAP ALUM 6.8MF 20% 400V SCREW CH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
19.9 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
27.8 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C