KSW26Y-0100 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vector Electronics
In Stock: 1
Datasheet
Wire Wrap 26 AWG Yellow Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 100' (30.5m)
KSW26Y-0100
DigiKey Part Number
K749-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSW26Y-0100
Description
WIRE 26AWG YELLOW 100 FT CSW
Customer Reference
Detailed Description
Category
Jacket (Insulation) Material
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter
0.027" (0.69mm)
Packaging
Spool
Part Status
Obsolete
Jacket Color
Yellow
Wire Gauge
26 AWG
Conductor Diameter
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature
105°C
Length
100' (30.5m)
Jacket (Insulation) Thickness
0.005" (0.13mm)