MY05AC14SZ1
DigiKey Part Number
670-MY05AC14SZ1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY05AC14SZ1
Description
CONN SOCKET HSG 14POS HIGH VOLTA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.240" (6.10mm)
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.311" (7.90mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Tray
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Latch Lock
Connector Type
Color
Natural
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA6), Nylon 6
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pitch
0.240" (6.10mm)