MY05A014NF1
DigiKey Part Number
670-MY05A014NF1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY05A014NF1
Description
CONN PIN HDR 14POS HIGH VOLTAGE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.120" (3.05mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Post
0.124" (3.15mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.776" (19.70mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Rectangular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Solder Retention
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
1000VDC