IXSJ43N120R1K
DigiKey Part Number
238-IXSJ43N120R1K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXSJ43N120R1K
Description
1200V 36M (43A @ 25C) SIC MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 46A (Tc) 143.7W (Tc) Through Hole ISO247-4L
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.8V @ 11.1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
79 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+21V, -4V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2343 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
143.7W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
ISO247-4L
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
47mOhm @ 20A, 18V