MS3126E16-26S
DigiKey Part Number
IMS3126E16-26S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3126E16-26S
Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Number of Positions
26
Features
Backshell
Shell Size - Insert
16-26
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C