MS3122E16-26P
DigiKey Part Number
IMS3122E16-26P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3122E16-26P
Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Number of Positions
26
Shell Size - Insert
16-26
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C