MS3116F22-55S
DigiKey Part Number
IMS3116F22-55S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3116F22-55S
Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Number of Positions
55
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
22-55
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C